0506614594 

אודי גולדשטיין 
טיפול בפסיכודרמה
  


הבלוג
מפגשים מהסוג השלישי מפגיש בין שירים מוכרים להגיגים פסיכולוגיים, בין טיפול למשחק ויצירתיות, בין מה שקורה בפנים למה שקורה בחוץ, בין דמיון למציאות בין האדם המבוגר והילד הקטן שנמצא בתוכנו.


איך זה שכוכב

איך זה שכוכב אחד לבד מעז.

איך הוא מעז, למען השם.

כוכב אחד לבד.

אני לא הייתי מעז.

ואני, בעצם, לא לבד.


בקיץ האחרון הוזמנתי להנחות מפגש תאטרון פלייבק תחת הכותרת "סיפור בתנועה" לילדות ונערות בקורס קיץ למחול בסטודיו קהילתי בסטודיו קהילתי בחולון. בסוף המפגש ניגשה אליי רכזת המחול של הסטודיו ושיתפה אותי שאחת הילדות שהיו בקורס לא מדברת עם אף פעם. היא הייתה המומה מכך שבמהלך הסדנה היא דיברה, אמנם לא יותר מכמה מילים, אבל פעמיים.


אני בעיקר שמחתי וכמובן הופתעתי מהמידע הזה. ניסיתי לחשוב עם עצמי, מה איפשר לילדה לבוא לידי ביטוי במפגש הקצר שהיה לנו. וילפרד ביון, פסיכיאטר ואחד המייסדים של הטיפול הקבוצתי, קבע שמנחה קבוצה צריך להגיע לכל מפגש ללא זכרון וללא תשוקה. ללא זכרון: בלי סטריאוטיפים ממפגשים קודמים שמקבעים את המשתתפים: הוא תמיד משתלט, היא תמיד לוקחת את הבמה, הוא תמיד חושב שהוא יודע הכל, היא אף פעם לא מדברת. ללא תשוקה: בלי להניח שהמנחה יודע מה טוב בשביל המשתתפים יותר ממה שהם יודעים, ולרצות לגרום להם להיות ולנהוג בדרכים מסוימות על פי ההנחות הללו.


מאד קשה לפעול על פי הכללים האלו, אך הם מאפשרים לנו להגיע לכל מפגש כדף נקי, לנהוג אחרת ממה שאנו רגילים, להתנסות בדברים חדשים, לבטוח יותר ויותר באינטואיציות וברצונות שלנו ולהאמין שהתשובות נמצאות בפנים ולא בחוץ.


בקבוצה שמשלבת משחק בתהליך שלה, קיים גם גורם נוסף שמאפשר לחבריה להתבטא. המשחקיות שלעצמה מקדמת ביטוי עצמי. המשחקיות מפחיתה את הכללים, את החוקים, את השיפוטיות ואת הביקורתיות. במקום אלה היא מגבירה את השחרור, הספונטניות והיצריתיות.


בדומה לילד שלוקח את הפאזל שלו, ומחליט שבמקום להרכיב אותו הוא מחלק אותו כאילו הוא קוביות של שוקולד לאנשים בחדר, כך מרגישים המשתתפים רשות להמציא משחקים חדשים. יותר מכך, המשחק גם מאפשר לנו להעז לגלות על עצמנו דברים חדשים, להמציא את עצמנו מחדש ולגרום למציאות שלנו להתחדש ולהשתנות.

פוסטים נוספים בבלוג "מפגשים מהסוג השלישי"

צור קשר לתאום פגישת ייעוץ והכרות טואול - בניית אתרים באינטרנט