0506614594 

אודי גולדשטיין 
טיפול בפסיכודרמה
  


הבלוג
מפגשים מהסוג השלישי מפגיש בין שירים מוכרים להגיגים פסיכולוגיים, בין טיפול למשחק ויצירתיות, בין מה שקורה בפנים למה שקורה בחוץ, בין דמיון למציאות בין האדם המבוגר והילד הקטן שנמצא בתוכנו.


יש לי מילים

יש לי מילים 
יש לי מילים 
יש לי מילים
ואין לי מנגינה


בשנים האחרונות הצטרפה ללקסיקון שלנו מילה חדשה: "לזמן". ניתן למצוא עוד ועוד אנשים מזמנים לעצמים דברים. מרגע שנחשפתי למילה הזאת, שמעתי על זימונים רבים מסביב: אהבה חדשה, כסף, הגשמה עצמית וגם דברים טריוויאלים יותר, כמו מקום חנייה בתל אביב.


נכון, יש מי שנעזר במילה הזאת באפן שמיטיב עמו ועם הסובבים אותו. יחד עם זאת, אני מאמין שהמילה הזאת והטרנד סביבה, מביאים ליותר נזק מאשר תועלת. יש אשלייה במילה הזאת. היא קשורה לאמונה שאם אני אגיד משהו, אם אני ממש ארצה אותו, ממש ממש אחלום עליו ואדמיין אותו, הוא פשוט יקרה. היא פחות שמה דגש על המעשים, על מה שתלוי בנו ועל מה שפחות תלוי בנו כדי להפוך את הרצון למציאות.


הזימון מתייחס בדרך כלל לתוצאה, לתוצר, להישג. הוא מתעלם מהדרך, המכשולים, התהליך ולעתים גם המחיר הכרוך בהם. יש בו הסתכלות לא חומלת, שכאילו אומרת: "אם לא קיבלת את מבוקשך, ייתכן שזימנת בצורה לא נקייה. נתת לקשיים, לחסמים, לחוסר אמונה עצמית, לחדור לתוך הזימון, ובגלל זה אתה בדיוק איפה שהתחלת".


בטיפול בפסיכודרמה אנו מסתכלים אחרת על הדברים. ה"זימון" הוא רק נקודת התחלה. במידה והוא נגמר ב"אני מזמן לעצמי פרנסה" הוא לא שונה בהרבה מ"הלוואי ואני אזכה בלוטו". במידה והוא נמשך, הוא מביא אותנו לדיאלוג.


דיאלוג עם המטרה שלנו: למה אנחנו רוצים אותה בכלל? האם היא טובה לנו? האם זה אנחנו רוצים או בכלל מישהו אחר רוצה אותה? דיאלוג עם המחסומים שלא מאפשרים לנו להתקדם. דיאלוג עם הכאב שנגרם לנו כשאנחנו מרגישים כשלון. דיאלוג עם חלקים ותפקידים בתוכנו שגורמים לנו להתנהג כמו שאנחנו מתנהגים. דיאלוג עם תפקידים וחלקים בתוכנו שיגרמו לנו להתנהג אחרת ולהרגיש אחרת.


יש נטייה להאמין שהדרך הזאת ארוכה, מייגעת ולא מתגמלת. באפן אירוני זה בדיוק הפוך. מי שנאמן לדיאלוג הזה לומד להיות קשוב לרצונותיו, לפעול בהתאם לתחושות שלו, לבטוח בעצמו גם כשהוא לא יודע בוודאות לאן הוא הולך. מהצד השני לעומת זאת, לא חסרים אנשים ש"הגשימו את החלום". זכו בלוטו, אך ממש לא זכו להיות להיות מאושרים.


פוסטים נוספים בבלוג "מפגשים מהסוג השלישי"

צור קשר לתאום פגישת ייעוץ והכרות טואול - בניית אתרים באינטרנט