0506614594 

אודי גולדשטיין 
טיפול בפסיכודרמה
  


הבלוג
מפגשים מהסוג השלישי מפגיש בין שירים מוכרים להגיגים פסיכולוגיים, בין טיפול למשחק ויצירתיות, בין מה שקורה בפנים למה שקורה בחוץ, בין דמיון למציאות בין האדם המבוגר והילד הקטן שנמצא בתוכנו.


האיש שבקיר

בתוך הקיר עומד אדם
בדד בדד עומד הוא שם
מי מכיר
את האיש שבקיר?

לפני מספר שנים הנחיתי השתלמות במחלקה לשיקום פסיכולוגי בבית החולים "איכילוב". המפגש התחיל בסבב בו ביקשתי מהפסיכולוגים והמתמחים שבצוות לציין את שמם ואת מטרת העל שלהם במפגש עם המטופלים. זאת שאלה שמצריכה רגע של עצירה ומחשבה על מהות העבודה: לשם מה אני עושה את מה שאני עושה? האם יש לי השפעה? מה אני מקווה שיקרה לאדם שיושב מולי בפגישות בינינו?


בתום הסבב אצל כולם התעוררה תמיהה כששיתפתי מהי מטרת העל של הטיפול בפסיכודרמה בכלל ושלי כמטפל בפרט: "להגביר את הכוחות החיוניים של ספונטניות ויצירתיות בקרב המטופל".


הפסיכודרמה מגדירה את הספונטניות כיכולת להגיב באפן הולם למצב חדש ובצורה שונה למצב ישן שיוצר תסכול בחיינו. היא מאפשרת לנו את החופש להגיב באפן יצירתי ומיטיב, תוך  הקשבה לרצונות ולרגשות שלנו. ספונטניות היא איכות שמשתנה ממקום למקום. יש אנשים שבמקום העבודה שלהם באים לידי ביטוי בקלות, יוזמים פרויקטים, מרגישים אהובים, אך כשהם מגיעים הביתה למשפחה הם מרגישים תקיעות ומחנק.

מה מקטין הספונטניות שלנו? מידת החרדה שאנו חשים. במקומות בהם אנו הולכים בין הטיפות, חוששים מה יגידו ומה יחשבו עלינו, במקומות שבהם חווינו כשלונות, טראומות ומשברים - החרדה תגדל והספונטניות תפחת.


במפגש ההשתלמות ההוא, שיחקנו משחקי היכרות ואוסציאציות בכדור. סיפרנו יחד את "סיפור המחלקה" בצורת סיפור בהמשכים, אנשי הצוות התבקשו להיכנס לנעליהם של המטופלים שלהם ולעבור טיפול קצר על ידי עמיתיהם. התמקדנו באחת המתמחות ובדילמה שהביאה, ופיסלנו את מערכת היחסים שלה עם אחד המטופלים שמאתגרים אותה.


עבודה דרך התחושה הפיזית שלנו, כניסה לנעלי האחר, שימוש באלמנטיים משחקיים, אלו הם חלק מהכלים שעומדים לרשתונו במפגש הפסיכודרמטי, לצורך הגברת הספונטניות במרחבים השונים בחיים.


החל מחודש ינואר, שתי שעות בקליניקה מוקדשות לכל מי שמעוניין להתנסות במפגש היכרות עם הפסיכודרמה. המפגש הוא פרטני וללא עלות, ניתן לבוא עם כל נושא, הרגשה כללית או סקרנות אישית. 

זה קורה בימי רביעי בשעות 20:10-21:00 או 21:10-22:00. מוזמנים ליצור קשר בספונטניות ונקבע :)

לפוסטים נוספים בבלוג "מפגשים מהסוג השלישי"טואול - בניית אתרים באינטרנט